1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI MESAJI…

AFAD SEN Genel Başkanı Çelik, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili yayımladığı mesajında da, Amerika Birleşik Devletlerinin Chicago kentinde 1886’da, 8 saatlik işgünü için başlatılan mücadelenin yıldönümü olan 1 Mayıs ile ilgili 1977de Taksimde yaşanan acı gün, sadece 1 Mayıs İşçi Bayramının değil, aynı zamanda 1 Mayısın da toplum katında algılanması üzerinde son derece olumsuz etkiler bırakmıştır. Toplumsal barışın tescil edildiği bir gün olması gereken 1 Mayıs, ne yazık ki bugüne kadar bir korku kaynağı olarak dile getirilmiştir.

1 Mayısı kaygı, korku, telaş günü gibi karşılama duygusundan ivedilikle kurtularak, dünyada 165 ülkenin kutladığı gibi bir mutluluk, bir sevinç, bir emek, dayanışma, barış, bahar güzelliği olarak kutlamamız gerekmektedir. Pek çok ülkede, işçi hareketinin sosyal ve ekonomik kazanımlarını bayram olarak kutladığı bu anlamlı günün, ülkemizde de resmi tatil ilan edilmesi, toplumsal barışa hüviyet kazandırmak adına sevindirici bir gelişme olmuştur.

201713709887_10154333968284140_6361147377099825754_n 1 Mayısının, sendikaların, sivil toplum örgütlerinin sağduyulu ve sorumlu yaklaşımları çerçevesinde Türkiye genelinde, coşkuyla kutlanmasını temenni ediyoruz. Hangi siyasi görüşte olursa olsun herkesin bu kutlamalara katılmalarının gerekliliğine inanıyorum. Emekçilerin, demokratik hak ve özgürlükleri için canları pahasına verdikleri mücadelenin simgesi olan 1 Mayısı içtenlikle kutlarken; bu yıl da sendikaların isteklerini, sıkıntılarını alanlarda kararlı biçimde, barış, sevgi, dostluk içinde dile getirmelerini, bayramın özüne uygun biçimde kutlanmasını diliyor, başta afad çalışanları ve tüm emekçilerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum ifadelerini kullandı.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*